Menu

diamenty i brylanty

Wszystko o diamentach, brylantach i innych kamieniach szlachetnych. Wycena diamentów, kolory diamentów.

Skarb w katedrze

bizuterie
W bydgoskiej katedrze znaleziono 500 złotych monet oraz 200 innych skarbów, a w nich: biżuterię, paciorki i dewocjonalia z XVI i XVII wieku. Odkrycia dokonali archeolodzy, którzy skarb znaleźli pod posadzką prezbiterium.
Wśród znalezionych monet są również bite w Gdańsku dukaty, dukaty pochodzące z Torunia i Poznania, a także Austrii, a nawet Turcji. Zabytkowa biżuteria, która miała znajdować się pierwotnie, jak przypuszczają archeolodzy, w drewnianej skrzyni z okuciami, to m.in. pierścienie, obrączki, wisiory a większość  złota lub wysadzana kamieniami.
 
skarb
 
 

Nastolatek znalazł diament wart fortunę

bizuterie

14-letni Amerykanin znalazł diament o wadze 7,44 karata. Skarb czekał na niego w parku w stanie Arkansas.

diamentchlopiec

Diament jest wart około pół miliona dolarów. Jednak chłopiec nie zamierza go sprzedawać. Nazwał go "Diament Supermana" i zostawi go sobie na pamiątkę.

Człowiek z największą ilością złota w histroii

bizuterie

Mansa Musa – 14. król który rządził Imperium Mali od 1312 do 1337. Znany ze sławnej pielgrzymki do Mekki oraz jako fundator muzułmańskiego stypendium.

Utworzył szkołę wyższą w rządzonym przez siebie Timbuktu. Jego potęga oparta na handlu i dominacji Mali sprawiła, że zyskał legendarne bogactwo. Złoto wydane przez niego i jego świtę w czasie jego pielgrzymki w Kairze wywołało co najmniej dwunastoletnią inflację.

Zdaniem brytyjskiego „The Independent” był najbogatszym człowiekiem wszech czasów.

Mansa Musa był najbogatszym człowiekiem w historii świata,  jego majątek to na dzisiejsze 400 mld USD. W imperium Mali wprowadzono zasadę, że każdy większy kawałek złota wydobyty w kraju należy do władcy. W średniowiecznym imperium Mali wydobywano dwie trzecie całego złota na świecie. Nigdy wcześniej, ani później, w historii świata jeden śmiertelnik nie miał do dyspozycji tak wiele, tak cennego kruszcu.

Tatuaż w kształcie diamentu

bizuterie

Według legendy, diament ma niesamowite mocy ochronnej i symbolizuje nieskończoną moc Wszechświata, zdolną dokonać to, co człowiekowi wydaje się niemożliwe. Dlatego taki tatuaż wybierają dla siebie ludzie, którzy chcą chronić swoje marzenia i osiągnąć spełnienia marzeń. Aby zwiększyć wartość diamentu, jego często przedstawiają ze Słońcem. Taki tatuaż, według wierzeń, chroni nie tylko od złych zamiarów innych ludzi i od złych zamiarów, ale nawet od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Znaleziono pudełko z monetami pruskimi przy rozbiórce budynku

bizuterie
Pracownicy firmy, która dokonywała rozbiórki  dokonali interesującego odkrycia. Po przewiezieniu gruzu zauważyli, że w solidnym kamieniu, który był podwaliną jednej ze ścian została wydrążona prostokątna nisza. Ukryto w niej metalowe pudełko o wymiarach 100x145x75 mm, w którym było osiem niewielkich monet.
Pudełko z zawartością zostało przekazane do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, który powiadomił o znalezisku konserwatora zabytków. Ekspert, który dokonywał oględzin monet stwierdził, że to pieniądze pruskie, pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku. Ustalił również ich nominały: 1/6 talara, 1/12 talara, 1/24 talara, 1/48 talara, 1 krajcar, 2 grosze, 1 grosz oraz jedna moneta srebrna lub srebrzona w kiepskim stanie, której nominału nie udało się ustalić. Po uprawomocnieniu się decyzji konserwatora zabytków, na początku października znalezisko zostanie przekazane do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, które będzie mogło prezentować je zwiedzającym.

© diamenty i brylanty
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci